Najczęstsze problemy z hamulcami ABS w samochodach

Najczęstsze problemy z hamulcami ABS w samochodach

Z czasem standardy bezpieczeństwa podczas jazdy uległy podwyższeniu. Jednym z tych postępów jest Anti-Lock Brake System, lepiej znany jako hamulce ABS, mechanizm, który jest odpowiedzialny za zwiększenie skuteczności w hamowaniu samochodu. System hamulcowy ABS pojawił się w 1936 roku dzięki firmie Bosch, z biegiem lat był udoskonalany i stał się nieodzownym elementem wyposażenia samochodów.

Pomimo swojej skuteczności, hamulce ABS nie są wolne od usterek mechanicznych, dlatego zalecamy zapoznanie się z najczęstszymi problemami występującymi w hamulcach ABS.

Kraje i miasta w których Uber jest zakazany

1. Sygnał na tablicy rozdzielczej

Choć może się to wydawać oczywiste, jedną z oznak na które zawsze należy zwracać uwagę są wskaźniki na desce rozdzielczej. W przypadku, gdy hamulce ABS przestaną działać, samochód wyświetli ostrzeżenie.

Jeśli zignorujesz ten sygnał, narażasz się na większe szkody. Z jednej strony, samochód będzie nadal hamował tradycyjnym systemem, ale jeśli pojazd posiada elektronicznie rozdzielany układ hamulcowy, zignorowanie tego sygnału spowoduje zablokowanie opon przy każdym rodzaju hamowania lub całkowite wyłączenie systemu ABS.

2. Pęcherzyki powietrza w układzie hamulcowym

Inną usterką związaną z hamulcami ABS jest pojawianie się pęcherzyków powietrza. W takim przypadku system wykrywa usterkę i ostrzega o niej z przerwami, tzn. jednego dnia może wykryć usterkę, a następnego dnia działać normalnie.

Problem ten może jednak spowodować odłączenie się układu hamulcowego ABS w momencie wykrycia nieprawidłowości w jego działaniu, co spowoduje zmniejszenie skuteczności hamowania samochodu. Idź do mechanika, aby zmienić obwody hamulcowe, tak aby działały normalnie.

3. Uszkodzenia przewodów i linek układu hamulcowego.

Kolejna usterka w układzie hamulcowym ABS występuje w przypadku uszkodzenia przewodów i linek hamulcowych. W większości przypadków mówimy o uszkodzeniach fizycznych spowodowanych przez nawierzchnie, po których porusza się samochód; kamienie, gałęzie, błoto itp. to obiekty, które mogą zakłócić działanie hamulców ABS.

Share

One thought on “Najczęstsze problemy z hamulcami ABS w samochodach

Dodaj komentarz