Zasady bezpieczeństwa podczas brania taksówki

Zasady bezpieczeństwa podczas brania taksówki

Codzienne korzystanie z taksówki wiąże się z wieloma zagrożeniami dla Twojego bezpieczeństwa. Chociaż pojazdy świadczące te usługi są stale regulowane, ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące środki ostrożności:

Sprawdzić klamki i zamki drzwi – przy wsiadaniu do samochodu należy sprawdzić, czy drzwi płynnie się otwierają i zamykają.

Udostępnianie informacji o samochodzie – jeśli wsiadasz do taksówki z ulicy, zapisz tablicę rejestracyjną, którą powinieneś widzieć na boku samochodu i wyślij ją do przyjaciela lub członka rodziny. Jeśli zamawiasz z aplikacji, wyślij zrzut ekranu z danymi kierowcy.

Unikaj wsiadania do zaparkowanych taksówek – staraj się nie wsiadać do taksówek zaparkowanych przed centrami handlowymi i bankami, ponieważ mogą one mieć sprzymierzeńców, którzy zaparkują w pobliżu, gotowych podążyć za nimi i dokonać napadu.

Wskaż trasę, którą powinien jechać kierowca – należy jasno określić trasę, którą kierowca powinien pokonać, aby dotrzeć do celu, która powinna być bezpieczna. Jeśli kierowca wykazuje zamiar zboczenia z trasy, poproś go, aby zatrzymał się w tym miejscu i weź inną taksówkę.

Nie omawiaj swoich osobistych działań – unikaj podawania szczegółów dotyczących powodów wyjazdu lub informacji o rodzinie, pieniądzach czy pracy.

Zwróć uwagę na rozmowy telefoniczne – poproś kierowcę, aby nie rozmawiał przez telefon podczas jazdy. Jeśli połączenia nie ustają, zakończ jazdę i wysiądź z samochodu.

Nie przyjmuj zaproszeń od nieznajomych – jeśli nieznajomy zapyta Cię, czy jedziesz w to samo miejsce co on i zaproponuje Ci wzięcie taksówki, abyś zapłacił za nią połowę ceny, nie zgadzaj się. Może być wspólnikiem taksówkarza.

Uważaj na swój telefon komórkowy – odłóż telefon komórkowy i miej oczy szeroko otwarte. Jeśli jesteś rozproszony przez telefon komórkowy, kierowca może skręcić niezauważony przez Ciebie.

Jeśli piłeś, nie wsiadaj do taksówki bez opieki – nawet jeśli czujesz się przytomny po spożyciu alkoholu, nie decyduj się na samotną jazdę taksówką, ponieważ możesz zasnąć.

Share